Czy wiesz, że oddychasz od 12 do 16 razy na minutę? W trakcie oddychania zachodzi wymiana powietrza w płucach, dzięki czemu dostarczamy sobie, a w przypadku kobiety w ciąży również dziecku, tlen do organizmu a usuwamy dwutlenek węgla. W trakcie wdechu zasysamy powietrze do płuc a w trakcie wydechu usuwamy, robiąc miejsce na kolejną porcję świeżego powietrza. I tak od narodzin do końca naszych dni.Choć opis jest prosty to mechanizmy odpowiadające za prawidłowy oddech są bardziej rozbudowane :).
W moich artykułach spotkałaś się już z informacją, żeby wstawać i siadać na wydechu. Chcę, abyś wiedziała dlaczego jest to ważne i jak poprawić swoją technikę oddychania. Ponieważ najlepiej zapamiętujemy poprzez doświadczenie, zacznijmy od ćwiczenia, które bardzo lubię, ponieważ uzmysławia nam jak i wpływ na oddech ma postawa naszego ciała. Usiądź na krześle lub sofie w sposób, w którym najczęściej odpoczywasz lub pracujesz.
Zwróć uwagę jak ustawiona jest twoja miednica, jak układa się kręgosłup, klatka piersiowa oraz głowa. Popatrz jak wygląda Twój brzuch, czy jest wklęsły czy wypukły? Teraz połóż swoje dłonie na dolne żebra i weź swobodny wdech, spróbuj przekierować powietrze w kierunku dłoni a potem zrób swobodny wydech, powtórz kilka razy. Zapamiętaj ile powietrza mogłaś wprowadzić w klatkę piersiową, czy dolne żebra pod Twoją dłonią mogły się swobodnie unieść. Jakie odczucia miałaś w obszarze brzucha, czy na wdechu dodatkowo brzuch uniósł się czy opadł?
A teraz usiądź na guzach kulszowych (już wiesz jak je znaleźć) ustaw klatkę piersiową nad miednicą, nie zaokrąglaj pleców (patrz lekcja#3, pozycja siedząca). Ułóż dłonie na dolnych żebrach i postaraj się wziąć wdech, tak aby powietrze przekierować do dolnych żeber, tam gdzie trzymasz swoje dłonie. Powtórz kilka razy i zaobserwuj różnicę.
Czy ilość powietrza która tym razem zmieściła się w twoich płucach przy swobodnym wdechu była taka sama? Czy Twoje dolne żebra pracowały tak samo jak przy pierwszej pozycji? Czy Twój brzuch zachowywał się inaczej?
Mam nadzieję że dostrzegłaś różnicę :). Postawa naszego ciała wpływa na jakość oddechu! Dbając o ułożenie klatki piersiowej nad miednicą uwalniamy dolne żebra i powietrze może dostać się do dolnych płatów płuc przez co oddech jest pełniejszy a co za tym idzie komórki Twojego ciała dostają więcej tlenu. Biorąc wdech do dolnych żeber, w pełni aktywujemy przeponę do pracy.
Przepona to mięsień, który jak parasol rozdziela klatkę piersiową od jamy brzucha, dzieli nasz tułów na pół. Prawdopodobnie przepona kojarzy Ci się tylko z oddychaniem ale ma również wiele innych funkcji! Poniżej wymienię kilka z nich, żebyś miała świadomość że oddychając przeponą pomagasz ciału również w innych obszarach. Oddychanie przeponą:
- wspomaga powrót krwi żylnej z nóg do serca,
- wpływa na pracę narządów jamy brzusznej, poprawia perystaltykę jelit,
- pełni funkcję stabilizującą ciało,
- wspomaga pracę układu limfatycznego.
Jeśli czujesz się zmęczona, niedotleniona albo chcesz się wyciszyć znajdź chwilkę na świadomy oddech. Może z czasem będziesz chciała wprowadzić do swej rutyny więcej ćwiczeń oddechowych :).