Czy wiesz dlaczego nawyki w toalecie są takie ważne?
Ponieważ bezpośrednio dotyczą funkcjonowania obszaru miednicy. Jedną z funkcji mięśni dna miednicy jest wspomaganie mikcji i defekacji czyli sikanie i robienie kupy. Nasz organizm jest tak skonstruowany, że działa w tym obszarze automatycznie. Gdy pęcherz moczowy i odbytnica się wypełniają, dają sygnał do mózgu że pora iść do toalety. Gdy już dotrzemy do miejsca ustronnego, gdzie możemy się wypróżnić, mózg informuje mięśnie dna miednicy że pora się rozluźnić i otworzyć aby opróżnić pęcherz moczowy lub odbytnice. Jeśli codziennie ingerujemy w fizjologię poprzez nieprawidłowe nawyki możemy doprowadzić do zaburzeń przy wypróżnianiu.
A zatem kilka wskazówek:
- nie sikaj na narciarza, usiądź i rozluźnij się
- nie sikaj na zapas i nie przetrzymuj moczu
- nie wypychaj moczu, sam powinien wypłynąć
- nie wypychaj ostatnich kropli, poczekaj aż pęcherz opróżni się sam
- w trakcie zaparć unikaj długotrwałego parcia, to osłabia dno miednicy
- nie przesiaduj na toalecie, nie czytaj gazety
- po mikcji i defekacji podciągnij mięśnie dna miednicy
Dodatkową pomocą przy robieniu kupy będzie miska, kosz lub podest, stopień dla dzieci który podłożysz sobie pod nogi. Ta pozycja spowoduje, że Twoje mięśnie dna miednicy łatwiej się rozluźnią, odbytnica ustawi się pionowo w stosunku do podłoża i siła grawitacji pomoże Ci się opróżnić. Zdjęcie na końcu artykułu.
Jeśli któryś z wyżej wymienionych punktów zaobserwowałaś u siebie to postaraj się go zmienić. Jeśli masz dolegliwości ze strony dna miednicy i sikanie lub robienie kupy sprawia Ci trudność to pora wybrać się do specjalisty.